WYBÓR i DOBÓR parametrów MIKROSKOPU cz. II: Do czego służy mikroskop stereoskopowy?
Dodano 16.09.2013
Czy na pewno wiesz do czego służy mikroskop stereoskopowy, nieprecyzyjnie określany także jako binokular? To bardzo zasadne pytanie. Mikroskop stereoskopowy określany jest często jako binokular, co jest o tyle nieprecyzyjne, że mikroskopy biologiczne, przeznaczone do obserwacji preparatów transparentnych (najczęściej na szkiełkach), mogą być także binokularowe. Wracając do pytania, mikroskop stereoskopowy służy do oglądania przestrzennych, w tym także NIEtransparentnych okazów przyrodniczych, innych niż preparaty mikroskopowe. Nieoceniony do studiowania np. owadów, fragmentów skał i minerałów, próbek gleby, okazów roślinnych (całych lub ich części), ale także okazów kolekcjonerskich, takich jak znaczki pocztowe czy monety, jak również materiałów – tkanin , metalurgicznych i innych…
W przeciwieństwie do tradycyjnych mikroskopów, niepotrzebne są specjalne preparaty. Efekt stereoskopii (widzenie przestrzenne) ważny np. w przypadku obłego owada czy chropowatej skałki, dostępny jest praktycznie dla każdego dzięki specjalnemu układowi optycznemu dwóch okularów oraz możliwości regulacji (korekcji ) ostrości na jednym z okularów (szczególnie ważne przy nierównomiernej wadzie wzroku).
Ze względu na rodzaj okazów jego powiększenia są znacznie mniejsze , standardowo od 10x do 40x, w przypadku mikroskopów specjalistycznych dolne powiększenia mogą być niższe lub górne dochodzić do ok. 100x.
Mikroskop stereoskopowy może także występować w wersji trójokularowej wyposażonej w trzeci, dodatkowy okular wykorzystywany najczęściej do:
- podłączania kamery mikroskopowej w celu przeniesienia obrazu na ekran (komputera lub ścienny lub na tablicę multimedialną)
lub
- aparatu fotograficznego w celu zrobienia zdjęcia (obecnie najczęściej w wersji cyfrowej).