WYBÓR i DOBÓR parametrów MIKROSKOPU cz. II: Do czego służy mikroskop stereoskopowy?

icon_calendarDodano 16.09.2013

icon_authorAUTOR: jangar

Czy na pewno wiesz do czego służy mikroskop stereoskopowy, nieprecyzyjnie określany także jako binokular? To bardzo zasadne pytanie. Mikroskop stereoskopowy określany jest często jako binokular, co jest o tyle nieprecyzyjne, że mikroskopy biologiczne, przeznaczone do obserwacji preparatów transparentnych (najczęściej na szkiełkach), mogą być także binokularowe.  Wracając do pytania, mikroskop stereoskopowy służy do oglądania przestrzennych, w tym także NIEtransparentnych okazów przyrodniczych, innych niż preparaty mikroskopowe. Nieoceniony do studiowania np. owadów, fragmentów skał i minerałów, próbek gleby, okazów roślinnych (całych lub ich części), ale także okazów kolekcjonerskich, takich jak znaczki pocztowe czy monety, jak również materiałów – tkanin , metalurgicznych i innych…

W przeciwieństwie do tradycyjnych mikroskopów, niepotrzebne są specjalne preparaty. Efekt stereoskopii (widzenie przestrzenne) ważny np. w przypadku obłego owada czy chropowatej skałki, dostępny jest praktycznie dla każdego dzięki specjalnemu układowi optycznemu dwóch okularów oraz możliwości regulacji (korekcji ) ostrości na jednym z okularów (szczególnie ważne przy nierównomiernej wadzie wzroku).

Ze względu na rodzaj okazów jego powiększenia są znacznie mniejsze , standardowo od 10x do 40x, w przypadku mikroskopów specjalistycznych dolne powiększenia mogą być niższe lub górne dochodzić do ok. 100x.

Mikroskop-stereoskopowy-20x,-podswietlany-(2-rodz

Mikroskop stereoskopowy może także występować w wersji trójokularowej  wyposażonej w trzeci,  dodatkowy okular wykorzystywany najczęściej do:

  • podłączania kamery mikroskopowej w celu przeniesienia obrazu na ekran (komputera lub ścienny lub na tablicę multimedialną)

mikroskop-stereoskopowy-zoom-3-okularowy-7x-45x-podswietlany-2-rodz-swiatla

lub

  • aparatu fotograficznego w celu zrobienia zdjęcia (obecnie najczęściej w wersji cyfrowej).